Valikko Sulje

Vaikuta kaupungin päätöksentekoon

Talous ja toiminnan raamit

Kaupunginhallitus johtaa ja valvoo kaupunkisuunnittelua. Lisäksi sen tehtävänä on huolehtia kaupungin yleisestä kehittämisestä ja alueellisesta edunvalvonnasta. Kuntalain mukaan kaupunginvaltuusto vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta. Valtuuston tulee muun muassa päättää toiminnan ja talouden keskeisistä tavoitteista, päättää hallinnon järjestämisen perusteista, päättää talouden ja rahoituksen perusteista sekä hyväksyä talousarvio.


Luottamushenkilömme kaupunginhallituksessa:

Risto Kakkola

hallituksen puheenjohtaja

risto.kakkola@lappeenranta.fi
p. 040 7635 780

Päivi Kukkonen

hallituksen jäsen

paivi.kukkonen1@gmail.com
p. 050 0410 601

Anneli Kiljunen

hallituksen jäsen

anneli.kiljunen@eksote.fi
p. 050 5113 123

Luottamushenkilömme kaupunginvaltuustossa:

Sanna Koskenranta

valtuustoryhmän puheenjohtaja

sanna.koskenranta@sdp.fi
p. 050 3408 245

Eeva Arvela

eevaarvela10@gmail.com
p. 040 5465 537

Ulla-Riitta Hyöppinen-Sipari

ulla-riitta.hyoppinen@eksote.fi
p. 040 7461 035

Harri Iljin

harri.iljin@gmail.com
p. 044 5849 444

Risto Kakkola

risto.kakkola@lappeenranta.fi
p. 040 7635 780

Anneli Kiljunen

anneli.kiljunen@eksote.fi
p. 050 5113 123

Päivi Kukkonen

paivi.kukkonen1@gmail.com
p. 050 0410 601

Henri Näivä

hnaiva@gmail.com
p. 040 6431 879

Kimmo Ruokoniemi

kimmo.ruokoniemi@upm.com
p. 044 3425 520

Seppo Smolander

smolander.seppo@gmail.com
p. 040 5826 125

Johanna Thomander-Tiainen

johanna.thomander@gmail.com
p. 050 3666 639

Armas Timonen

armas.timonen@outlook.com
p. 050 3581 842

Marja-Liisa Vesterinen

marja-liisa.vesterinen@eksote.fi
p. 040 5438 416

SDP LAPPEENRANTA

Kaupunginhallitus

Lappeenrannan kaupunginhallituksen pöytäkirjat ja esityslistat

Kaupunginvaltuusto

Lappeenrannan kaupunginvaltuuston pöytäkirjat ja esityslistat