Valikko Sulje

Vaikuta kaupungin päätöksentekoon

Talous ja toiminnan raamit

Kaupunginhallitus johtaa ja valvoo kaupunkisuunnittelua. Lisäksi sen tehtävänä on huolehtia kaupungin yleisestä kehittämisestä ja alueellisesta edunvalvonnasta. Kuntalain mukaan kaupunginvaltuusto vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta. Valtuuston tulee muun muassa päättää toiminnan ja talouden keskeisistä tavoitteista, päättää hallinnon järjestämisen perusteista, päättää talouden ja rahoituksen perusteista sekä hyväksyä talousarvio.

 

Luottamushenkilömme kaupunginhallituksessa:

Eeva
Arvela

3. varapuheenjohtaja

eeva.arvela@lappeenranta.fi
p.040 546 5537

Kimmo
Ruokoniemi

hallituksen jäsen

kimmo.ruokoniemi@lappeenranta.fi
p. 044 342 5520

Marja-Liisa Vesterinen

hallituksen jäsen

marja-liisa.vesterinen@lappeenranta.fi
p. 040 5438 416

Luottamushenkilömme kaupunginvaltuustossa:

Sanna Koskenranta

Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja

sanna.koskenranta@lappeenranta.fi
p. 050 3408 245

Eeva
Arvela

eeva.arvela@lappeenranta.fi
p. 040 5465 537
– Kaupunginhallituksen edustaja Rakennuslautakunnassa.

Tero Forsman

tero.forsman@lappeenranta.fi
p. 040 221 2547
-Maakuntahallituksen jäsen.

Ville Hokkanen

ville.hokkanen@lappeenranta.fi

p. 040 090 4630
– Kulttuuri- ja liikuntalautakunnan jäsen.

Harri Iljin

harri.iljin@lappeenranta.fi

p. 044 5849 444
– Lasten ja nuorten lautakunta puheenjohtaja.

Anneli Kiljunen

anneli.kiljunen@eduskunta.fi
p. 050 5113 123
-Eksoten hallituksen puheenjohtaja

Suna Kymäläinen

suna.kymäläinen@eduskunta.fi

p. 050 512 0526

– Maakuntavaltuuston puheenjohtaja.

Henri Näivä

henri.naiva@lappeenranta.fi
p. 040 643 1879
-Kaupunkikehityslautakunnan jäsen.

Kimmo Ruokoniemi

kimmo.ruokoniemi@lappeenranta.fi
p. 044 3425 520

Jussi Tauriainen

jussi.j.tauriainen@lappeenranta.fi
p. 050 433 9948
-Kulttuuri- ja liikuntalautakunnan puheenjohtaja.

Johanna Thomander-Tiainen

johanna.thomander@lappeenranta.fi
p. 050 3666 639
– Kaupunkikehityslautakunnan jäsen.

Marja-Liisa Vesterinen

marja-liisa.vesterinen@lappeenranta.fi
p. 040 5438 416
– Saimaan Tukipalvelut Oy hallituksen puheenjohtaja.

Sanna Kemppainen

varajäsen

sanna.m.kemppainen@lappeenranta.fi

p. 040 826 1242
-Lasten ja nuorten lautakunta.

Vesa Räsänen

Varajäsen

veskur57@gmail.com
p. 040 414 5029
-Etelä-Karjalan koulutuskuntayhtymän hallituksen jäsen

Sulo Tuuliainen

Varajäsen

sulo.tuuliainen@lappeenranta.fi

p. 040 050 9185

-Kaupinginhallituksen edustaja Kaupunkikehityslautakunnassa.

Markku Huotarinen

varajäsen

– Tarkastuslautakunnan jäsen.

Lauri Melanen

Varajäsen

lauri.melanen@lappeenranta.fi

p. 406376849

-Rakennuslautakunnan jäsen.

Malik Shahzaib

Varajäsen

-Kulttuuri- ja liikuntalautakunnan varajäsen.

Jarmo Maijanen

varajäsen

– Lappeenrannan Asuntopalvelu Oy hallituksen puheenjohtaja.

Sirpa Nurkkala-Kilpiäinen

Varajäsen

-Kulttuuri- liikuntalautakunnan jäsen.

Mari Pienmunne

Varajäsen

– Lappeenrannan Energia Oy hallituksen jäsen.

Anne-Maija Lakas

– Rakennuslautakunnan jäsen.

Kaupunginhallitus

Lappeenrannan kaupunginhallituksen pöytäkirjat ja esityslistat

Tutustu

Kaupunginvaltuusto

Lappeenrannan kaupunginvaltuuston pöytäkirjat ja esityslistat

Tutustu