Valikko Sulje

Vaikuta kaupungin päätöksentekoon

Talous ja toiminnan raamit

Kaupunginhallitus johtaa ja valvoo kaupunkisuunnittelua. Lisäksi sen tehtävänä on huolehtia kaupungin yleisestä kehittämisestä ja alueellisesta edunvalvonnasta. Kuntalain mukaan kaupunginvaltuusto vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta. Valtuuston tulee muun muassa päättää toiminnan ja talouden keskeisistä tavoitteista, päättää hallinnon järjestämisen perusteista, päättää talouden ja rahoituksen perusteista sekä hyväksyä talousarvio.


Luottamushenkilömme kaupunginhallituksessa:

Eeva Arvela

hallituksen varapuheenjohtaja

eevaarvela10@gmail.com
p. 040 5465 537

Kimmo Ruokoniemi

hallituksen jäsen

kimmo.ruokoniemi@upm.com
p. 044 3425 520

Marja-Liisa Vesterinen

hallituksen jäsen

marja-liisa.vesterinen@eksote.fi
p. 040 5438 416

Luottamushenkilömme kaupunginvaltuustossa:

Sanna Koskenranta

Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja

sanna.koskenranta@sdp.fi
p. 050 3408 245

Eeva Arvela

eevaarvela10@gmail.com
p. 040 5465 537

Tero Forsman

Ville Hokkanen

Harri Iljin

harri.iljin@gmail.com
p. 044 5849 444
- Lasten ja nuorten lautakunta

Anneli Kiljunen

anneli.kiljunen@eksote.fi
p. 050 5113 123
-Eksoten hallituksen puheenjohtaja

Suna Kymäläinen

Henri Näivä

hnaiva@gmail.com
p. 040 6431 879

Kimmo Ruokoniemi

kimmo.ruokoniemi@upm.com
p. 044 3425 520

Jussi Tauriainen

Johanna Thomander-Tiainen

johanna.thomander@gmail.com
p. 050 3666 639

Marja-Liisa Vesterinen

marja-liisa.vesterinen@eksote.fi
p. 040 5438 416

SDP LAPPEENRANTA

Kaupunginhallitus

Lappeenrannan kaupunginhallituksen pöytäkirjat ja esityslistat

Kaupunginvaltuusto

Lappeenrannan kaupunginvaltuuston pöytäkirjat ja esityslistat